
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 5 pF |
| Length | 1.75 mm |
| Width | 900 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 900 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 900 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Working Voltage | 16 V |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Peak Pulse Current | 1 A |
| Breakdown Voltage | 65 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 150 V |
| Reverse Standoff Voltage | 16 V |
| Clamping Voltage | 290 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Clamping Current | 1 A |
| Varistor Voltage | 65 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
